تبلیغات
مطالب جالب و دیدنی - کاشفان واقعی قطب جنوب
مطالب جالب و دیدنی
Another disappointment is very promising
به سایت ما خوش آمدید

کاشفان واقعی قطب جنوبدر سال ۱۸۲۰، تعدادی از گروه‌های اکتشاف ادعا کردند که اولین گروهی بوده‌اند که به قاره جنوبگان رسیده‌اند، اما اولین آنها یک گروه روسی بود. در تاریخ بیست و هشتم ژانویه سال ۱۸۲۰ یك گروه روسی اعزامی برای اكتشاف قطب به رهبری "فابین بلینگشواسن" موفق به كشف قطب جنوب شدند. فرضیه وجود داشتن قطب جنوب در قرن شانزدهم به وجود آمد و افراد زیادی سال‌ها تلاش كردند كه وجود آن را ثابت كنند. 

در سال ۱۷۷۲-۱۷۷۵، جیمز کوک، دریانورد انگلیسی در سراسر اقیانوس جنوبی سفر كرد تا آن را بیابد اما هیچ نشانه‌ای از "سرزمین ناشناخته جنوبی" پیدا نكرد و این موضوع باعث شد تا برای مدتی انگیزه برای یافتن قطب جنوبی كره زمین از بین برود. در آغاز سال ۱۸۱۹ به پیشنهاد سه ملوان معروف به نام‌های "دریاسالار گاوریل آندریوویچ ساریچف"، "كاپیتان وون كروسنسترن" و "كاپیتان اوتو وون كتسبو"؛ دولت روسیه تصمیم گرفت یك گروه اعزامی برای اكتشاف قطب به منظور جمع‌آوری اطلاعات درباره كره زمین و و کشف سرزمین‌های جدید را در نزدیکی قطب جنوب، اعزام نماید.


کاپیتان اسکات به همراه تیم 4 نفره


"كروسنسترن" در نامه‌ای به نیروی دریایی روسیه نوشت: روسیه نباید فرصت شكوهمند اكتشافی ممكن را با هیچ كشور دیگری شریك شود. در ۱۶ ژوئیه سال ۱۸۱۹ دو كشتی یك دگلی روسی به نام‌های "ووستوك" و "میرنی" تحت فرماندهی "فابین بلینگشواسن" و "میخائیل لازارف" بندر "کرونشتات یا کرونستدت" را ترك كرده و به سوی قطب جنوب رفت. هم "فابین بلینگشواسن" و هم "میخائیل لازارف" دریانوردان با تجربه‌ای بودند و در سفرهای پیمودن دور زمین با كشتی، شركت نموده بودند.

این اولین سفر پژوهشی دریایی بزرگ روسیه بود كه توسط دولت سازماندهی و از نظر مالی تامین شده بود. چهار ماه بعد كشتی‌های عازم برای یافتن قطب جنوب به ریو دو ژانیرو رسیدند و برای پر كردن منابع غذایی‌شان در آن‌جا توقف نمودند. "ووستوك" و "میرنی" سپس از ریو دو ژانیرو به سیدنی، استرالیا، رفتند و در سراسر آب‌های جنوبی سفر كردند و هرچه بیشتر به سمت جنوب حركت كردند.

در تاریخ یكم ژانویه سال ۱۸۲۰ "ووستوك" و "میرنی" به اولین اكتشاف خود دست یافتند؛ گروه اكتشاف به گروهی از جزایر آتشفشانی كه پنگوئن‌ها و برخی دیگر پرندگان در آن‌جا ساكن بودند، رسیدند. گروه اكتشاف؛ به افتخار وزیر نیروی دریایی روسیه "ایوان تراورس" این جزایر را "جزایر تراورس" نامیدند.


در اواسط ماه ژانویه گروه اكتشافی به "سرزمین سندویچ" كه توسط "جیمز كوك"، دریانورد و پوینده‌ی بریتانیایی، كشف شده بود، رسیدند. در واقع جیمز كوك با كشف این سرزمین به سفر اكتشافی خود پایان داده بود و ابراز اطمینان نموده بود كه جلو رفتن بیش از این به سمت جنوب به دلیل سرما، طوفان و موانع یخ غیرممكن است. گروه اكتشافی روسی در این سرزمین به كاوش پرداختند و با جلو رفتن به سمت جنوب دریافتند كه "جیمز كوك" دچار اشتباه شده بود و نه تنها پیشروی به سمت جنوب ممكن است بلكه سرزمین سنویچ در واقع سرزمین‌های سندویچ و به عبارتی مجمع‌الجزایر سندویچ است. 


کاپیتان اسکات

"فابین بلینگشواسن" و "میخائیل لازارف" این مجمع‌الجزایر را بر روی نقشه رسم نمودند و نام آن را به "جزایر سندویچ جنوبی" تغییر دادند.


سپس كشتی‌ها به راه خود به سوی جنوب ادامه دادند و از میان توده‌های یخی كه طبق گزارشات این سفر اكتشافی ارتفاع بعضی از آن‌ها به ۱۰۰ متر می‌رسید؛ گذر كردند. "میخائیل لازارف" در یكی از نامه‌های خود درباره دشواری‌های این سفر اكتشافی نوشته است: در این زمین بایر ما مثل سایه در زیر بارش ناتمام برف و و در میان یخ و مه سرگردان هستیم.

در تاریخ بیست وهفتم ژانویه سال ۱۸۲۰ "ووستوك" و "میرنی" از دایره قطب جنوب عبور كردند و در حالی كه در فاصله بیست كیلومتری از سواحل قطب جنوب بودند، گروه اكتشافی این سرزمین را برای اولین بار نظاره نمودند. "میخائیل لازارف" در گزارش‌های خود نوشته است: سرزمینی تا بی‌نهایت یخ؛ تا جایی كه چشم می‌بیند؛ شگفت‌انگیز است!

در این سفر گروه تحقیقاتی شش مرتبه به سواحل قطب جنوب نزدیك شدند اما به دلیل وجود موانع عظیم یخی نتوانستند نزدیك‌تر و به درون قاره بروند. با این كه در چهارمین باری كه كشتی‌ها به قاره نزدیك شدند "بلینگشواسن" مطمئن شد كه قطب جنوب را یافته‌اند؛ با این حال مطمئن نبود كه در زیر لایه ضخیم یخی كه دیده می‌شد؛ زمین خشكی باشد.

در پاییز ۱۸۲۰ "ووستوك" و "میرنی" مجدداً به سیدنی بازگشتند و از ماه مه سال ۱۸۲۰ تا سپتامبر سال ۱۸۲۰ به گردش در در مناطق گرمسیری اقیانوس آرام پرداختند و در تاریخ ۱۲ نوامبر سال ۱۸۲۰ باری دیگر به سمت قطب جنوب حركت كردند. پس از سفری دو ماهه در تاریخ ۲۰ ژانویه سال ۱۸۲۱ گروه تحقیقاتی موفق شدند "جزیره الكساندر اول" را كشف نمایند؛ گرچه "بلینگ" مطمئن نبود كه این یك جزیره است و یا شبه جزیره.

در فوریه سال ۱۸۲۱ گروه به ریو دو ژانیرو بازگشت و در ماه آگوست؛ پس از گذشت بیش از یك سال "ووستوك" و "میرنی" به بندر "کرونشتات یا کرونستدت" در روسیه، یعنی مبدا حركتشان، بازگشتند. این سفر اكتشافی در كل ۷۵۱ روز به طول انجامید و دو كشتی "ووستوك" و "میرنی" طی این سفر مسافت ۸۰۲۴۰ كیلوكتر را پیمودند. 


آمونسن در ۱۴ دسامبر ۱۹۱۱ اولین کسی بود که وارد قطب جنوب شد. گروه اکتشافی کاپیتان اسکات یک ماه پس از وی وارد آن منطقه شد. او همچنین به سال ۱۹۲۶ با تیم اکتشافی خود، نخستین شخصی شد که با هواپیما از روی قطب شمال گذشت. آمونسن در ژوئن ۱۹۲۸ در طی یک عملیات نجات ناپدید گشت.


گفتنی است که جغرافیای سواحل قاره جنوبگان تا اواسط قرن ۱۹ میلادی هنوز ناشناخته بود. چالرز ویلکز افسر نیروی دریایی آمریکا به درستی مدعی شد که قطب جنوب قاره‌ای جدید است. او طی سال‌های ۱۸۳۹-۴۳ تلاش کرد که تا قطب جنوب را دریانوردی کند که البته ناموفق بود. اولین تلاش برای یافتن یک مسیر از کناره‌های ساحلی قاره جنوبگان به نقطه قطب جنوب توسط اکتشاف‌گر انگلیسی به نام رابرت فالکون اسکات در سال‌های ۱۹۰۱-۱۹۰۴ انجام شد. اسکات همراه با ارنست شاکلتون و ادوراد ویلسون اکتشافی را با قصد سفر به جنوبی‌ترین نقطه آغاز کردند. آنها در ۳۱ دسامبر ۱۹۰۲ به نقطه ۸۲ درجه ۲۳ ثانیه جنوبی رسیدند.

شاکلتون بعداً دوباره به عنوان رهبر یک گروه انگلیسی به جنوبگان برگشت تا دوباره برای رسیدن به نقطه قطب جنوب تلاش کند. در ۹ ژانویه ۱۹۹۰ آنها به نقطه ۸۸درجه و ۲۳ ثانیه جنوبی رسیدند. این نقطه تقریباً ۱۱۲ مایل با قطب جنوب فاصله داشت. اولین کسانی که به نقطه قطب جنوب جغرافیایی رسیده‌اند، رونالد آموندسن نروژی و گروهش بودند. آنها در ۱۴ دسامبر ۱۹۱۱ به قطب جنوب رسیدند. اسکات به همراه ۴ نفر دیگر نیز در مسابقه‌ای با آموندسن برای رسیدن به قطب جنوب تلاش کردند و ۳۴ روز دیرتر یعنی در ۱۴ ژانویه ۱۹۱۲ به قطب جنوب رسیدند. آنها در راه بازگشت به خاطر گرسنگی و سرمای طاقت‌فرسا جان خود را از دست دادند. در ۲۹ نوامبر ۱۹۲۸ دو افسر نیروی دریایی آمریکا، ادمیرال ریچارد بیرد و کمک خلبانش اولین کسانی بودند که بر فراز قطب جنوب پرواز کردند.


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : farogh rashidi
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
کدام دسته از مطالب را بیشتر می پسندید؟

برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
کلیه حقوق این وبلاگ برای مطالب جالب و دیدنی محفوظ است